Özsüt Selçukda görkemli açılış.

Atatürk Mahallesi Yeni Şirince Yolu Üzeri Eski Gezi Cafe yerindeki Özsüt’ün açılışını Selçuk Kaymakamı Ekrem İNCİ ,Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu ve Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Okan Kamak ve bir çok Selçuk Vatandaşı ile birlikte yaptı. Birçok bürokrat ve davetlinin katıldığı açılış ile tatlı bir dünyanın kapıları Selçuk'de Özsüt’le açıldı. Açılıştan sonra Özsüt’ün tatlılarını davetlilere tanıtan Girişimci Kardeşiler Yaşar ve Berkay Acarer, kendilerini yalnız bırakmadıkları için davetlilere teşekkür etti.

Selçuk'a Özsüt’ü kazandıran Yaşar ve Berkay ACARER kardeşler Selçuk'da eksikliğini hissettikleri bir alanda yatırım yaptıkları için kendisini şanslı gördüğünü söyledi. Acarer Kardeşler, açılışa yoğun ilgi gösteren davetlilerle bir bir ilgilenerek kendilerine teşekkür etti.  

ÖZSÜT’ün kısa hikayesi

Yıl 1938... İzmirliler; Kemeraltı'nda, küçücük bir dükkanda, Sefer Usta'nın eşsiz yoğurt ve kaymaklarıyla tanışıyorlar. Özsüt, o tarihten beri İzmir'in "Alameti Farika"larından biri.

Sefer Usta'nın başlattığı bu serüven, zaman içinde süt ürünlerinden muhallebiciye doğru doğal bir dönüşüme uğradı. 1980 yılındaysa Sefer Usta'nın oğlu İbrahim Urlulu liderliğinde, çok daha iddialı bir kulvara girdi. Özsüt ustalarını da ortak alan İbrahim Urlulu, küçücük Özsüt dükkanında başlayan bu macerayı cesaretle büyüterek geliştirmeye girişti. 1991 yılında İzmir Alsancak'taki ilk şube açılmış, 1996'da 6 şubeye ulaşan Özsüt, hızlı bir büyümeyle 2002 yılında şube sayısını 50'nin üzerine çıkarmıştı. 2007 yılına gelindiğindeyse; Türkiye genelinde 145 şubesiyle, ülkenin en büyük zincir mağazalarından biri haline geldi.

Özsüt'ün tüm Türkiye'de bu denli sevilmesinin sebebi; geleneksel lezzetleri modern bir sunumla yurdun dört bir yanına taptaze ulaştırabilmesi elbette. Geleneksel lezzetlerin sırrıysa Osmanlı saray mutfağına dayanıyor. Cumhuriyetin kurulmasıyla dağılan Osmanlı sarayında çalışan bir tatlı ustası, Sefer Usta'nın amcasının yanında işe başlar. Sefer Usta da Saray tatlılarının lezzet sırlarını zaman içinde amcasından öğrenir.

Kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı, aşure gibi geleneksel tatlılar üreterek sektöre giren Özsüt, zaman içinde ve müşterilerinin talepleri doğrultusunda klasik "tatlıcı dükkanı" olmaktan çıkarak, kafe konseptine geçiş yapar. En son ve ileri teknolojileri kullanarak, günden güne büyüyen Özsüt, günümüzde dondurma ve pastaya da büyük ağırlık veriyor.

Avrupa'daki kafe kültürünün Türkiye'de de benimsenmesiyle, pasta konusunda farklı lezzetler aramaya başlayan geniş ve bilinçli bir kitle oluştu. Bu doğrultuda Fransa'daki ünlü pasta okulu Lycee Professional 'Aguste-escoffier'den pastacılık konusunda danışman getirilerek, farklı lezzetlerde pastalar yaratan Özsüt, tüm şubelerinde bu pastaları "spesiyal pasta grubu" adı altında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!