İz Bırakanlar Köşesinde Bu Hafta Dr. Mustafa Cahit TANMAN

1918 yılında Kavala-Müştüyan'da doğmuştur. Ailesiyle beraber 1923 yılında mübadil olarak Türkiye’ ye gelmiş olan M. Cahit Tanman üç-dört yıl kadar İstanbul’un Ortaköy semtinde yaşadıktan sonra Şirince Köyü'ne yerleşir ve daha sonra Selçuk’a inerek yaşamlarını sürdürürler.

  1. Cahit Tanman ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra, İzmir Atatürk Lisesi'ne devam eder ve başarıyla bu okuldan mezun olur. Çalışkan ve başarılı bir öğrenci olmasının mükafaatı ona İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yolunu açar. Parasız Tıp Yurdu'nda kalmayı hak eder. 1944 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olan M. Cahit Tanman vatani görevini havacı olarak Eskişehir'de yapar. 2 yıl süren askerlik görevi, onun hem olgunlaşmasına, hem de mesleki bilgi ve tecrübesinin artmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Terhis olduktan sonra Kütahya’nın Gediz ilçesine yerleşir ve orada doktorluk mesleğine başlar.

  

     1945 yılı  Ağustos ayında, bir düğünde görüp beğendiği Bedia (diğer adıyla Nerfide) Hanım'la evlenir. Bedia Hanım Yugoslavya-Tikveş doğumludur. Mesleği öğretmenlik olan Bedia Hanım, Samsun ve Aydın’da görevini severek yapmıştır. Çocuklara olan düşkünlüğü ve sevgisi onu "altı kız evlat" sahibi yapmış ve bu nedenle de mesleğini bırakmak zorunda kalmıştır. Dr. Tanman’ın kızlarının ismi: Ziynet, İnci, Jale, Lale, Fatoş ve Ulviş’dir. Dr. Tanman, beş damadın yanı sıra on da toruna sahiptir.

 

        Dr. Tanman bir süre Gediz’de yaşadıktan sonra, beş sene kadar da Kuşadası’nda doktorluk yapmış ve daha sonra memleketi olan Selçuk’a yerleşerek yaşamına burada devam etmiştir.    

          

     1968 yılındaki Belediye Başkanlığı seçimlerini önce kaybettiğini sanan Tanman, daha sonra seçimi 6 oy farkla kazandığını öğrenmiş ve umudunu yitirmemenin sevincini yaşamıştır. O dönemde Selçuk’da Cumhuriyet Halk Parti'li, sayılamayacak kadar azdır. Selçuk’u Cumhuriyet Halk Partisi'nin kalesi yapan Dr. M. Cahit Tanman’dır.

 

   Doktor Tanman reankarnasyona inanırdı. Hayattaki başarılarının Ruh Dünyası dergisini okuduktan sonra arttığını söyleyen Dr. Tanman, Haziran 1969'da Sevgi Dünyası dergisinin 6.sayısında "örnek insan" olarak gösterilmiş ve dergiye kapak olarak onun resmi konmuştur. Bu dergide Dr. Tanman, 1968 yılında kazandığı Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili şöyle bir açıklama yapmıştır.

 

      “Ben Belediye Başkanlığı seçimine bağımsız olarak katıldım. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi beni kendi listesinden aday gösterdi. Buna rağmen, seçim nutuklarımda tamamen "sevgi"yi işledim ve bütün konuşmalarımın sonunda; KORUYAN, VEREN ve VAREDEN, SİZİNLE BERABER OLSUN diyordum. Eğer bugün başarılı bir işadamı ve politikacı isem, bunu Allah’ a olan inancıma ve bağlılığıma borçluyum.”

      Gönder

     Dergide sözlerine şöyle devam etmiştir Dr. Tanman:

“İnsanlar bütün hayatları boyunca üç şeye sahip olurlar..

a-mal, mülk, para

b-iyi dost

c-sevgi ve iyilik.

     Öldüğümüz andan itibaren, para, mal ve mülk hiçbir işe yaramaz. Şayet hava güneşliyse ve dostlarınızın yapacak bir başka işi yoksa kabristana kadar cenazenizle gelirler. Ondan sonra, geriye koskocaman bir hiç kalır... Halbuki, yolculuğunuzun ikinci bölümünde, siz Yaratan'ın karşısına, yaptığınız iyiliklerle çıkarsınız. İşte bence gerçek kazanç buradadır. O yüzden ben hiçbir insanı diğerinden ayırmadan seviyor, hepsiyle ayrı ayrı dertleşiyorum. Tenkitlere hiç kızmam ve söylenenlerdeki doğruluk payını araştırırım. Düzenli bir hayatım vardır. 24 saat durup dinlenmeden çalıştığım günlerde bile sabrı elden bırakmam. Bence önemli olan, bir insanın keyfi yerindeyken etrafına iyi muamele etmesi değil, sıkıntılı zamanlarında da karşısındakileri hoş tutabilmesidir..”

      Dr. M. Cahit Tanman doktorluğunun ve başkanlığının yanısıra hayvan yetiştiriciliği de yaptığı için Selçuk Halkı ona, “çok yönlü başkan” adını vermiştir.

 

      1957 yılında ilçe olan Selçuk, kasaba görünümünden 1962 yılında başlayan Efes Festivalleri'nin başarısıyla çıkmış ve ismini Dünya'ya duyurmuştur. O zamanlar Selçuk’un nüfusu yedi-sekiz bin civarındadır. Festivallerin tanıtımı için ilgi çekmeli ve olay yaratılmalıdır ki, yapılan festivaller amacına ulaşabilsin. Festivallere katılımın daha çok olabilmesi için her sene bir slogan yaratılmış ve bu sloganlar sayesinde Selçuk-Efes Festivali kimliğini bulmuştur. Efes Festivali'ni dünya festivalleri tarihine yazdırmış ve tarih Efes’te canlanmıştır

       Meryem Ana'yla görüşeceği tarihten bir hafta önce tansiyonu anormal yükselen Dr. Tanman hastaneye kaldırılmıştır. O güne kadar hiçbir rahatsızlığı bulunmayan Dr. Tanman ölümünden iki gün önce felç olmuş,  9 Ağustos'da yoğun bakıma alınmış ve 10 Ağustos 1982 günü hayata gözlerini kapamıştır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!