İz Bırakanlar Köşesinde Bu Hafta Aynur Abasız

AYNUR ABASIZ

Türkiye’nin ilk kadın zabıta müdürü

Hasan Hüsnü ve Naciye Abasız’ın 5 evladından biri olarak 6 Nisan 1956 tarihinde Selçuk’ta dünyaya geldi Aynur Abasız…

Büyük dedeleri Mustafa, Konya’dan çıkıp Selçuk’a geliyor. Yerleşimin olmadığı o yıllarda Selçuk’a yerleşen ilk Yörüklerden oluyorlar. Geldiklerinde mevsim serin ve dedesinin sırtında kaban yok. “Kim bu ceketsiz çocuk?  Kim bu abasız çocuk?” diye soruyorlar. Abasız soyadı da bu hikâyeden kalıyor bugünlere…

Liseden mezun olduktan sonra çeşitli sebeplerden üniversitede okuyamamış ama kitap okumayı çok seviyormuş. Kendini geliştirmiş ve Türkiye çapında bir ilki başarmış Efes Selçuk’un bu yürekli kadını. Nedir bu başarı?

Türkiye’nin ilk kadın zabıta müdürü olması…

“1979 yılında pamuk çapasından gelmiş bir gün. Dönemin belediye başkanı Dr. Cahit Tanman seni çağırıyor demişler. Güzelce giyinip belediye binasına, başkanın yanına çıkmış. Tanman ise tek cümleyle “Yarın gel işe başla zabıtada” demiş…

Bu cümle ile başlayan hikaye, kente hizmette yoğun tempoda çalıştığı yılların başlangıcı olmuş. İşte bundan sonraki süreçte iki ay zabıtada normal görev yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk kadın zabıta müdürü unvanını almış.

Göstermiş olduğu üstün başarılar ile çevre il ve ilçelerin belediyeleri onu almak için çok uğraş vermiş. Fakat onun bu güzel sözü hayatını özetlemiş; “Eğer insan bir şey biliyorsa kendi memleketinde yapmalı onu..

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!