Cilt tahrişinin en yaygın nedenleri

Cilt tahrişleri yüzde, vücudun küçük bölgelerinde meydana gelebilir veya çok geniş alanlara yayılabilir. Sebepler çoktur ve etkili çözümler her şeyden önce tahrişin doğasına ve boyutuna bağlıdır.

Cilt, görsel olarak kontrol edilebilen bir organdır ve sorunlar kolayca fark edilebilir. Cilt tahrişinin ana belirtileri şunlardır:

Kızarıklık: Tahriş olmuş cilt belirtilerinin en yaygın olanıdır.

İyi olmayan görünüm: cilt çok kuru ve soyulma eğilimi gösterir.

Yanma, karıncalanma veya kaşıntı: Bu rahatsızlıklar cilt sinir uçlarının etkilendiğinin göstergesidir. Daha ciddi vakalarda ağrı da hissedilebilir.

Değişiklikler: Cildin görünümündeki şişlik, koyu lekeler, kabarcıklar, kanama, renk değişikliği ve diğer değişiklikler ciddi tahrişe işaret edebilir. Bu gibi durumlarda dermatolog ile iletişime geçilmesi önemlidir.

Cilt tahrişinin en yaygın nedenleri

Cilt tahrişinin onlarca farklı nedeni vardır. İşte cilt tahrişine neden olan en yaygın durumlar:

Güneş

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıklıkla görülen cilt tahrişinin en yaygın nedenlerinden biri güneşe aşırı maruz kalmadır. Çoğu durumda eritem olarak adlandırılan kızarıklıklar ortaya çıkar.

Rüzgar ve çok soğuk hava

Sadece güneş değil, tüm çevresel durumlar cildi tahriş edebilir. Özellikle de sürekli rüzgar ve aşırı soğukluklar cilt tahrişini tetikleyebilir. Bu durumda en çok etkilenen kısımlar eller ve yüzdür.

Epilasyon

Ağdadan tıraş bıçağına, kreme kadar tüm epilasyon yöntemleri cilt tahrişine neden olur.

Folikülit

Folikülit, bakteri, dermatit, akne veya batık kılların varlığından kaynaklanan cilt iltihabıdır. Bu durumlarda cilt kızarır ve tahriş olabilir.

Sakalın tıraş edilmesi

Epilasyon gibi sakalın kesilmesi de her yaştan erkekte yüzdeki tahriş olmuş cilt sorunlarına neden olur.

Ter

Aşırı terleme, özellikle hassas ciltlerde tahrişe neden olur. Kırmızı lekeler ve hatta çoğu zaman kaşıntı görülebilir. En sık çocuklarda ve kadınlarda görülen bir durumdur.

Sürtünme

Her türlü sürtünme, özellikle en hassas, narin ve ince cilt dokularında tahriş edicidir.

Susuz kalmış cilt

Yeterince nemli olmayan ve soyulmaya meyilli cilt, tahriş riskine daha fazla maruz kalır.

Aşırı hassas cilt

Bu durum tüm dış uyaranlara karşı kolayca tepki veren ve bu nedenle tahrişe daha yatkın olan cilt tipidir.

Böcek ısırıkları

Herkes böceğin türüne ve kişisel yatkınlığa bağlı olarak, az ya da çok kızarıklık ve şişme yaşayabilir. Böcek ısırıklarından kaynaklanan cilt tahrişi çok yaygındır.

Uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı

Uygun olmayan ürünlerin kullanımı veya ürünlerin yanlış kullanımı ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Örneğin, ürünü doğru şekilde kullanmadığınız için (çok uzun maske uygulama süreleri, çok sık ovma vb.) veya sadece o ürün bir veya daha fazla bileşen içerdiği için cilt tahriş olabilir. Bu tür tahriş en sık yüzde oluşur.

Yukarıdakilerin tümü cilt tahrişinin patolojik olmayan nedenleridir. Sedef hastalığı, atopik dermatit, akne ve alerji gibi patolojik nedenler de cilt tahrişine neden olur.

kaynak:ensonhaber.com

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!